Iz lastne izkušnje lahko povem, da vztrajati ni enostavno. Dolgo sem imela izziv s premalo spanja. Odločila sem se, da bom začela zgodaj hodit spat in moj namen, da to uresničim je bil zelo resen. Odločitev sem sprejela s polno odgovornostjo, na osnovi argumentov, ki sem jim iskreno verjela. En teden mi je uspevalo, potem pa je vsak večer ura kazala več, ko sem se odpravljala v posteljo.
Ali pa sem se odločila, da bom redno objavljala strokovne članke in sem vztrajala pri ideji ter pripravljala vsebine mesec dni, potem pa odnehala.
Vsi vemo, da je vztrajnost v življenju zelo pomembna. Pa naj gre za zgodnje odhode v posteljo, hujšanje ali pa za spreminjanje načina dela, pozicioniranje novega izdelka oz. storitve na trg.
Dostikrat vztrajanje ni toliko povezano s tem, da se ne bi navadili novega. Pogost razlog je, da se ne želimo/ne zmoremo odpovedati staremu.
Zakaj še ne vztrajamo?
- Pričakujemo hitre rezultate (ki, žal, ne pridejo tako hitro)
- Ker nam je lažje »po starem« (čeprav vemo, da ni prav)
- Ob prvem neuspehu ali samo delnem uspehu se samo-sabotiramo
- Zavestno ali nezavedno se upiramo spremembam
- Preveč pozornosti usmerjamo k napakam (samokritičnost je OK, če z njo ne pretiravamo)
- Težimo k popolnosti in ker nikoli ni dovolj dobro, odnehamo (ali nikoli ne dokončamo)
- Težko prenašamo breme novih odgovornosti
- Intenzivno doživljamo izgubo preteklih navad
- Preveč dela in prenapolnjeni urniki nam jemljejo energijo, ki jo potrebujemo za vztrajanje pri spremembah
- Strah pred neuspehom je večji, kot vera v uspeh ali želja po njem
- Prigovarjamo si, da nam tako ne bo uspelo (ker nam tudi do sedaj ni)
- Včasih pa se tudi smilimo sami sebi 😉
Čestitam vam in sem iskreno vesela za vas, če se niste našli v nobeni izmed navedenih alinej. Če ste se, pa z vami delim dobro novico, in sicer: vztrajnosti se lahko naučimo in navadimo.
- Predlog je, da NE »trenirajte« vztrajnosti z aktivnostmi, ki terjajo veliko napora in odpovedovanja. Pozitivna izkušnja, ko boste vztrajali pri kakšni mali novi navadi vas bo opogumila za vztrajanje pri večjih. Če se da, velike spremembe razdelite na manjše korake, ker bo veliko več možnosti, da jih uspešno uvedete v svojo rutino. Sama sem zgodnje odhode v posteljo »vadila« pol leta (najprej pol ure prej, kot sem bila vajena, ko mi je to postalo domače, sem uro premaknila še za pol ure in tako naprej).
- Za vztrajanje sta pomembni motivacija in podpora. Zagotovite si ju med svojimi bližnjimi, v kolektivu ali s pomočjo strokovnjaka.
- Ozavestite svoje male uspehe in jih proslavite. Samo-motivacija in večja samozavest krepita verjetnost, da vam bo uspelo tudi prihodnjič.
P.s.: Za vse, ki si želite s pomočjo coachinga doseči svoje skrite potenciale, premagovati ovire in doseči cilje sem pripravila enkratno priložnost: 10-tedenski paket psihodinamskih coachingov po 35 % nižji ceni.